A "DÁNIÓ" kérésére Liziczai Márk összeállított egy listát azokról a közismert díszhalakról, amelyeknek az állománya az eredeti élőhelyükön jelentősen lecsökkent. Az írást több részletben tesszük közzé, és a megjelentetésével az is a célunk, hogy bizonyos szempontok megváltozzanak a hazai akvarisztikában.
Kígyófejű sokúszós csuka (Erpetoichthys calabaricus)
A faj számos – rendszertani szempontból téves – magyar néven kerül forgalomba. A kígyófejű halakhoz (Channa sp., Parachanna sp.), angolnákhoz semmi köze, a sokúszós csukák közé tartozik, a Polypterus nemzetség egyetlen rokon taxona, monotipikus genust alkot.
Nagy általánosságában nézve csekély kockázatú a faj jelenleg, de közel áll a sérülékennyé váláshoz (Afrika egyes helyein már az!), sőt, közép-afrikai populációi már kimondottan veszélyeztetettek. E csodálatra méltó halakat az olajpálmák ültetése, a területpusztítás, fokozott agrártevékenység, vízszennyezés, lakóterületek építése is mind jobban fenyegeti. Sajnos tenyésztése akváriumi körülmények közt megoldatlan, így szinte kizárólag vadonfogott példányok jutnak el a kereskedelembe…
Zöldhasú rézsügér (Haplochromis aeneocolor)
A Haplochromis és Astatotilapia fajok döntő többsége a Viktória-tóból, illetve környékéről származik. Sajnos a túlhalászat, vízszennyezés, ragadozók betelepítése rettenetesen meggyérítette e sügérek állományait, sok fajuk a kihalás küszöbére jutott. Sokan nem is tudják, hogy a Viktória-tó legalább olyan, ha nem gazdagabb élővilággal rendelkezik, mint a sokat emlegetett Malawi- és Tanganyika-tavak. Az utóbbi években felkapottá vált zöldhasú rézsügér pillanatnyilag sérülékeny állományú. E szájköltő faj nem konkrétan a Viktória-tóban él, a sokkal kisebb George-tó és a hozzá tartozó Kazinga-csatorna képezi teljes lelőhelyét, így egy potenciális vízszennyezés vagy ökológiai katasztrófa akár a kihalás küszöbére is sodorhatja, hiszen nincsenek egyéb populációi, melyek fenntarthatnák állományát. A Viktória-tavi sügérek kifejezetten védelemre szorulnak, hogy e csodálatos fajgazdagság még sokáig fennmaradhasson.
A pontos fajvédelmi státuszok, számadatok az IUCN Vörös Listájának alapján kerülnek említésre:
www.iucnredlist.org
(A sorozatunk rövidesen folytatódik!)