Néhány díszhal vadon élő állományának helyzete 6.

A "DÁNIÓ" kérésére Liziczai Márk összeállított egy listát azokról a közismert díszhalakról, amelyeknek az állománya az eredeti élőhelyükön jelentősen lecsökkent. Az írást több részletben tesszük közzé, és a megjelentetésével az is a célunk, hogy bizonyos szempontok megváltozzanak a hazai akvarisztikában.

Stendhal-hal  Stendhal-hal (Epalzeorhynchos bicolor)

Se szeri, se száma a kihalás küszöbére sodródott díszhalainknak, mind közül talán e sokak által ismert, kedvelt, lenyűgöző hal esete az egyik legmeglepőbb! Majd’ minden állatkereskedésben árusítják, mégis 17 éven keresztül vadon kihalt fajnak tartották, mindösszesen 2013-ban bizonyosodott be, hogy még néhány példánya él a vadonban! Evégett jelenleg kihalás közelinek tekintjük, ugyanis kisebb, mint 10 km2-es területen sikerült néhány példányát megfigyelni (1996-ban vadonból kipusztult fajnak tartották, egészen a 2013-as felülvizsgálatig). Rengeteg gátat építettek thaiföldi lelőhelyén, ez meggyérítette állományát, de közel fél évszázadon át az akváriumokba vadonfogott halak kerültek csak, s mivel rendkívül dekoratív, keresett faj volt mindig is, így nem csoda, hogy tetemes méretekben halászták. Mindezek végül a faj szinte totális kipusztulásához vezettek. Ha nem vált volna népszerűvé az akvarisztikában, lehet, hogy már végleg kihalt volna a Föld színéről, most viszont világszerte sok százezer példánya úszkál akváriumokban. Szinte paradoxon, hogy sokszázezres – milliós mennyiségben tenyésztik a távol-keleten, miközben alig pár példánya él már a természetben. Viszont mivel e halak gyakorlatilag mindegyike tenyésztett, tartásuk teljesen biztonságos fajvédelmi szempontból, hiszen nem tudjuk – a már alig hogy létező – vadállományát károsítani. Ettől függetlenül lebegjen példaként mindenki szeme előtt ez a paradox helyzetű hal, s ne hagyjuk, hogy a tömérdek veszélyeztetett díszhalunk idáig jusson! Általános érvényű megállapítás, hogy ha csak nem muszáj, lehetőleg ne a vadonból befogott halakat vásároljuk meg!   

Rácsmintás palacsintaalgázó  Rácsmintás palacsintaalgázó (Sewellia lineolata)

A különféle palacsintaalgázók az elmúlt évtizedben váltak igazán kedveltté az akvarisztikában, különösen ez a dekoratív, nagyobb testű és könnyen tartható faj. Mindez azonban érződik vadállományain is, ugyanis sérülékeny besorolást kapott. Ebben szerepet játszik a környezetének szennyezés és pusztítása, ugyanis a palacsintaalgázók a kirstálytiszta, oxigéndús vizeket keresik. Emellett a cápaharcsáknál is problémát okozó gátépítést is meg kell említeni, ugyanis a folyamatban lévő és tervezett gátak szétszabdalják és teljességgel tönkreteszik élőhelyét. 2000 és 2009 között a világállomány 30 %-a tűnt el! Sajnos azonban nem a környezeti tényezők a legfőbb problémák forrásai, hanem a túlhalászat, méghozzá akvarisztikai célokra. Sajnos eddig csak 1-2 elhivatott tenyésztőnek sikerült mesterséges körülmények között szaporodásra bírnia, bár jó esélyek vannak arra, hogy a közeljövőben tenyészthetővé váljon, pillanatnyilag azonban a kereskedelemben fellelhető halak döntő többsége vadonból befogott példány. Fontos lenne, hogy csak azok vágjanak bele a faj tartásába, akik biztosan ki tudják elégíteni igényeit, ezzel is minél inkább óvva vadállományát, remélve, hogy sikerül regenerálódnia. Sajnos szervezett fajvédelmi program nincs folyamatban a faj megmentéséért.

A pontos fajvédelmi státuszok, az IUCN Vörös Listájának alapján kerülnek említésre: www.iucnredlist.com

(A cikksorozatunk hamarosan folytatódik...)


Regisztrált partnereink belépést követően további tartalmakat olvashatnak!

Olvasta már?

A nagypikkelyű díszmárna

A kínálatunkban jelenleg szerepel ez a díszmárna-faj.

Bővebben

Néhány díszhal vadon élő állományának helyzete 10.

A "DÁNIÓ" kérésére Liziczai Márk összeállított egy listát azokról a közismert díszhalakról, amelyeknek az állománya az eredeti élőhelyükön jelentősen lecsökkent. Az írást több részletben tesszük közzé, és a megjelentetésével az is a célunk, hogy bizonyos szempontok megváltozzanak a hazai akvarisztikában.

Bővebben

Elindult a honlapunk!

Elindult a honlapunk! A mai nap, 2013. december 5-e, mérföldkő a cégünk életében! Ma született meg a honlapunk és reméljük, hogy hosszú éveken keresztül segíti a kapcsolattartást és az információk áramlását a DÁNIÓ és a díszállat-szaküzletek között!

Bővebben

Javaslom minden akvarista kereskedő kollegának, aki őszinte kiszolgálást, megbízható szállítást, korrekt ügyintézést szeretne, bátran vásároljon a Dániótól!
Fehér Tamás

Bővebben

Korrekt, megbízható üzleti partner. A konkurencia közül kiemeli a garancia, amit valóban be is tartanak.
Marton Erik Ügyvezető

Bővebben

DÁNIÓ Kft. 2024 Minden jog fenntartva!

×

Elfelejtette a jelszavát?

×

Adja meg e-mail címét és küldünk önnek egy új jelszót!


×