Néhány díszhal vadon élő állományának helyzete 3.

A "DÁNIÓ" kérésére Liziczai Márk összeállított egy listát azokról a közismert díszhalakról, amelyeknek az állománya az eredeti élőhelyükön jelentősen lecsökkent. Az írást több részletben tesszük közzé, és a megjelentetésével az is a célunk, hogy bizonyos szempontok megváltozzanak a hazai akvarisztikában.

 
Türkizkék szivárványhal                                                                                                       Türkizkék szivárványhal (Melanotaenia lacustris)

Szintén gyakran tartott, és kifejletten ragyogó színezetű kalászhalfajunk a türkizkék szivárványhal, vagy származása alapján angol nyelvterületen Kutubu-tavi szivárványhal. Sajnos manapság már a sérülékeny fajok listáján kell őt is említenünk. Teljes elterjedése az új-guineai Kutubu-tóra korlátozódik, így már a szűk elterjedés is fenyegető tényező. Megritkulásáért az eresztőhálós halfogás, illetve a megnövekedett motorcsónak-forgalom okolható, de számottevően szerepet játszik az olajfúrás és a fakitermelés is, melyek mind-mind károsítják a lelőhelyeket. Sajnos akvarisztikai célokra is még mindig befognak a fajból. Már a ’90-es években is a sérülékeny kategóriába tartozott.

 

Lazacvörös szivárványhal    Lazacvörös szivárványhal     (Glossolepis incisus)

Régóta tartott szivárványhalunk, melyről ugyancsak elmondható, hogy impozáns színeket ölt kifejlett korában. Türkizkék kalászhalakkal együtt tökéletesen kiegészítik egymás színeit, nem véletlen hát, hogy az akvaristák által keresett halakról van szó. Az sem véletlen viszont, hogy itt említem, ugyanis e hal természetes állományát is veszély fenyegeti, sérülékeny faj. Egyedül a Sentani-tóban honos, endemikus. Legfőbb fenyegető tényező, hogy a pápua új-guineai tó környéke egyre sűrűbben lakott, és a lakosság gyakran a vízbe ereszti a szennyezőanyagokat, szennyvizet. A szivárványhalaknál a kristálytiszta víz fontos kritérium – akváriumi tartásuk során is – éppen ezért a vízszennyezést nagyon rosszul viselik. Emellett sajnos a biotópidegen halak, ragadozók, mint amilyen a békaharcsa, a nílusi tilápia vagy a különböző gurámik és pontyfélék szintén tizedelik állományait vagy károsan hatnak élőhelyére. Szerencsére az akváriumi célú begyűjtést nem említik a legfőbb fenyegető tényezők között, de mindenképp kerüljük a vadonfogott egyedek gondozását, mivel ezzel a faj veszélyeztetetté válását segítjük csak elő.
(A sorozat folytatdik!)

A pontos fajvédelmi státuszok, számadatok az IUCN Vörös Listájának alapján kerülnek említésre: www.iucnredlist.org





Regisztrált partnereink belépést követően további tartalmakat olvashatnak!

Olvasta már?

A megszínezett díszhalakról

Bizonyos színezett díszhalak forgalmazása tilos.

Bővebben

Nálunk most kapható kúszógéb!

Ez a kis halacska ritkán szerezhető be Magyarországon.

Bővebben

Néhány díszhal vadon élő állományának helyzete 2.

A "DÁNIÓ" kérésére Liziczai Márk összeállított egy listát azokról a közismert díszhalakról, amelyeknek az állománya az eredeti élőhelyükön jelentősen lecsökkent. Az írást több részletben tesszük közzé, és a megjelentetésével az is a célunk, hogy bizonyos szempontok megváltozzanak a hazai akvarisztikában.

Bővebben

Javaslom minden akvarista kereskedő kollegának, aki őszinte kiszolgálást, megbízható szállítást, korrekt ügyintézést szeretne, bátran vásároljon a Dániótól!
Fehér Tamás

Bővebben

Korrekt, megbízható üzleti partner. A konkurencia közül kiemeli a garancia, amit valóban be is tartanak.
Marton Erik Ügyvezető

Bővebben

DÁNIÓ Kft. 2024 Minden jog fenntartva!

×

Elfelejtette a jelszavát?

×

Adja meg e-mail címét és küldünk önnek egy új jelszót!


×