A farkos kétéltűek kereskedelmét, tartását és tenyésztését szabályozó kormányrendelet
Az alábbi rövid cikk tájékoztatásként, magyarázat gyanánt készült a 2017 során kiadott, többek között egyes farkos kétéltű taxonok kereskedelmét, tartását és tenyésztését is szabályozó kormányrendelethez (199/2017. (VII.10.) ).A rendelet vonatkozó részletének szövege:
2. § A 41/2010. (II. 26.) Korm. rendelet 3. §-a a következő (1a) bekezdéssel egészül ki:
„(1a) Tilos a szalamandrafélék (Salamandridae) és a szögletesfogsorú-gőtefélék (Hynobiidae) bármely faja egyedének, valamint a koreai hasadékszalamandra (Karsenia koreana) egyedének tartása, tenyésztése, forgalmazása, illetve e célra újabb példány nem szerezhető be.”
Rövid összefoglalás:
A kormányrendelet értelmében 2017 júliusától fogva tilos a rendelet szövegében feltüntetett fajokat, rendszertani csoportok tagjait árusítani, szaporítani vagy gondozni (azzal a kivétellel, hogy a már meglévő állatok életük végéig megtarthatóak). A hétköznapi gyakorlatban a szögletesfogsorú-gőtefélék (Hynobiidae) és a koreai hasadkészalamandra (Karsenia koreana) betiltása nem okoz számottevő változást, mivel e fajok gondozása idehaza nem jellemző.
A szalamandrafélék (Salamandridae) családjának tagjai közt azonban találunk olyan fajokat, melyek korábban rendszeresen előfordultak a hazai kisállat-kereskedelemben. Így például:
- tűzhasú gőték (Cynops fajok)
- krokodilgőték (Tylototriton fajok)
- spanyol bordásgőte (Pleurodeles waltl)
Kínai tűzhasú gőte Krokodilgőte Spanyol bordásgőte
(Cynops orientalis) (Tylototriton sp.) (Pleurodeles waltl)
A szalamandrafélék családjából semelyik faj sem forgalmazható. Gyakran felmerülő kérdés, hogy mi a helyzet a közkedvelt mexikói axolotlttal (Ambystoma mexicanum)? A mexikói axolotl továbbra is szabadon forgalmazható, hiszen ő a harántfogú gőtefélék (Ambystomatidae) családjába tartozik, így nem esik a rendelet hatálya alá.
A betiltott fajok részletesebb ismertetése, a tiltás okai és a rendelet hatálya alá eső nemzetségek teljes listája a cikk további részében olvasható!
Részletes ismertetés:
Az alábbi szabályozás tehát a korei hasadékszalamandra, mint önálló faj kivételével magasabb rendszertani kategóriákat, családokat jelöl meg, melyeknek gondozását, szaporítását és kereskedelmét megtiltja. A tiltás oka az, hogy az érintett taxonokba tartozó fajok jelentős hányada hordozója az ún. chytridiomycosis-t kialakító, nemrég leírt Batrachochytrium salamandrivorans parazita rajzóspórás gombáknak (a B. salamandrivorans közeli rokona a Batrachochytrium dendrobatidisnek, mely elsősorban a békákat sújtó megbetegedés). Ezek a kórokozók megtelepednek a kétéltűek kültakaróján, és ott elszaporodnak. Ezzel jó néhány problémát okoznak az állatok bőrén, számottevő például, hogy megnehezítik azok légzését (ti. a kétéltűek légzésének nagyobbik hányadát biztosítja a bőrlégzés, és kisebb arányban képviselteti magát a még viszonylag fejletlen tüdő általi légzés), de ozmoregulációs rendellenességekhez is vezetnek, amik akár szív-érrendszeri károkat is okozhatnak. A fertőzött állatok az esetek túlnyomó többségében elpusztulnak. A chytridiomycosis terjedését békák esetében nem egész 20 éve kísérik figyelemmel a kutatók, az elsősorban gőtéket és szalamandrákat parazitáló faj azonban még új a tudomány számára is. A betegség egyre nagyobb hangsúlyt kap, ugyanis világszerte riasztó mértékben ritkítja a kétéltűfajokat, számos taxon már ki is pusztult – nagyrészt e fertőzésnek köszönhetően. A rohamléptékű terjedést az ember is elősegíti azzal, hogy különböző célokból (kutatás, kedvtelésből való tartás, bemutatás) kétéltű fajokat gondoz távol azok természetes élőhelyétől. Bár a kétéltűek többsége rendkívül érzékeny erre a gombabetegségre, vannak fajok, amik rezisztensek, így terjeszteni képesek a kórokozót, s ha ez olyan közegbe kerül, ahol korábban sosem volt megtalálható, akkor gyorsan képes hatalmas károkozásra az adott helyen őshonos kétéltű-populációkat illetően.
A rajzóspórás gombák könnyen terjednek, akár víz útján is, így a gazdaállatnak még csak ki sem kell kerülnie a vadonba, mi magunk is könnyen kijuttathatjuk a parazitát, akár csak egy vízcserével, használati eszközökkel. A fertőzés, kijutva a természetbe, tömeges elhullást okozhat őshonos kétéltűink körében, így a békák, gőték és szalamandrák egyébként sem feltétlenül erős populációit ritkítva. Sajnos a betegség kezelése, kiirtása rendkívül nehéz. Vizsgálatok kimutatták, hogy egyes nálunk is őshonos fajok esetében (pl. az emblematikus foltos szalamandránál) fokozottan megjelenhet a kártétel, s mint faunánk különleges és védett elemei, mindenképpen óvnunk kell őket.
A Batrachochytrium salamandrivoransról bizonyították, hogy 3 nagyon fontos fenntartója (olyan fajok, melyeket jellemzően nem vagy kevésbé betegít, így terjesztőkké válhatnak) van:
- japán tűzhasú gőte (Cynops pyrrhogaster)
- kékfarkú tűzhasúgőte (Cynops cyanurus)
- észak-vietnámi szemölcsösgőte (Paramesotriton deloustali)
Japán tűzhasú gőte Kékfarkú tűzhasú gőte Észak-vietnámi szemölcsösgőte
(Cynops pyrrhogaster) (Cynops cyanurus) (Paramesotriton deloustali)
E fajok mellett sajnos komolyan él a lehetősége annak, hogy egész rokonsági körük szintúgy képes fenntartani vagy terjeszteni a parazitát. Éppen ezért, e súlyos kétéltűbetegség terjedésének megakadályozása érdekében lép fel a kormányrendelet, betiltva olyan csoportok tartását és behozatalát, melyek potenciálisan fenyegetik az őshonos faunát.
A betiltott taxonokról:
Az egyik érintett család a szögletesfogsorú gőtefélék (Hynobiidae) családja, mely a Cryptobranchoidea alrendbe tartozik (közeli rokonaik az ázsiai elterjedésű óriásszalamandráknak). A szögletesfogsorú gőtefélékhez olyan fajok tartoznak, mint például a kínai hegyiszalamandra (Batrachuperus pinchonii), a japán karmosujjú gőte (Onychodactylus japonicus) vagy a szibériai szögletesfogú gőte (Salamandrella keyserlingii). A család kb. 45 fajt számlál, azonban tartásuk és kereskedelmük Magyarországon nem jellemző, így betiltásuk a megszokott fajkínálathoz képest sok változást nem okoz. A már említett, a tiltólistára önálló fajként felvett, tüdőtlenszalamandra-félék (Plethodontidae) családjába tartozó koreai hasadékszalamandra (Karsenia koreana) tartása ugyancsak nem jellemző nálunk.
A másik betiltott család a szalamandrafélék családja (Salamandridae). Ide majdnem 90 faj tartozik, többek között a nálunk is őshonos alpesi (Ichthyosaura alpestris) és pettyes gőte (Lissotriton vulgaris), a Triturus fajok (tarajos gőte, dunai gőte, alpesi tarajosgőte), továbbá a foltos szalamandra (Salamandra salamandra) is, de természetesen az ő tartásukat, kereskedelmüket már csak természetvédelmi oltalom általi védettségük is tiltja!
Foltos szalamandra Alpesi gőte
(Salamandra salamandra) (Ichthyosaura alpestris)
A szalamandrafélék családjába azonban már több olyan nemzetség is tartozik, melyek képviselői a hazai állatkereskedésekben is megjelennek. Ilyenek például a krokodilgőték (Tylototriton fajok), a spanyol bordásgőte (Pleurodeles waltl), és a különböző tűzhasú gőte fajok is (Cynops sp.). A rendelet értelmében 2017 júliusától fogva e fajok kereskedelme, beszerzése, tartása és tenyésztése törvény által tiltott (azzal a kivétellel, hogy a már korábban beszerzett állatok életük végéig megtarthatóak).
Kardfarkú gőte Vörösfarkú krokodilgőte
(Cynops ensicauda) (Tylototriton kweichowensis)
Ami a szalamandrafélék családjánál (Salamandridae) félreértést szülhet, az az, hogy a náluk magasabb rendszertani csoport, az alrend tudományos neve is nagyon hasonló: Salamandroidea. Az alrendbe azonban számos más, további farkos kétéltű csoport is tartozik, melyek kereskedelme és gondozása továbbra is lehetséges. Közülük is a legszámottevőbb a ~30 fajt számláló Ambystomatidae család, azaz a harántfogúgőte-félék, melyek emblematikus képviselője (és nem utolsó sorban közkedvelt hobbiállata) az Ambystoma mexicanum – azaz a mexikói axolotl. Mivel ő csak alrendben azonos a szalamandrafélékkel, de nem tartozik egy családba velük (betiltásra csak a család került!), ezért az axolotl-ra a kormányrendelet nem érvényes, továbbra is bátran gondozható, árusítható és tenyészthető!
A tiltólistán szereplő nemzetségek részletes felsorolása*:
(*Az alábbi listán feltüntetett genusok valamennyi faja, alfaja, variánsa a tiltólistán szerepel!)
Hynobiidae család:
- Batrachuperus sp.
- Hynobius sp.
- Liua sp.
- Onychodactylus sp.
- Pachyhynobius sp.
- Paradactylodon sp.
- Protohynobius sp.
- Pseudohynobius sp.
- Ranodon sp.
- Salamandrella sp.
- Calotriton sp.
- Chioglossa sp.
- Cynops sp.
- Echinotriton sp.
- Euproctus sp.
- Ichthyosaura sp.
- Lissotriton sp.
- Lyciasalamandra sp.
- Mertensiella sp.
- Neurergus sp.
- Notophthalmus sp.
- Ommatotriton sp.
- Pachytriton sp.
- Paramesotriton sp.
- Pingia sp.
- Pleurodeles sp.
- Salamandra sp.
- Salamandrina sp.
- Taricha sp.
- Triturus sp.
- Tylototriton sp.
A cikk a Dánió Kft. megbízásából készült.
Írta: Liziczai Márk
Fényképek forrásai:
https://www.inaturalist.org/taxa/27658-Karsenia-koreana
https://hu.pinterest.com/keepexoticpets/fire-bellied-newts/
http://www.uniprot.org/taxonomy/8330
http://www.salamanderseiten.de/Cynopsseiten/Cynops_ensicauda.htm
http://www.salamanderseiten.de/archiv_cynops/cyanurus/yunnanensis/Galerie-PB/Galerie.htm
http://jodirowley.com/portfolio/tylototriton-sp/
http://www.milanzygmunt.com/reptiles/tylototriton-kweichowensis-red-tailed-knobby-newt-trnocolek-nachovy/
https://www.flickr.com/photos/helderconceicao/sets/72157622982348764/
http://www.iucnredlist.org/details/1095/0
http://www.pnas.org/content/110/38/15325/F3.expansion.html
http://www.caudata.org/forum/f1173-advanced-newt-salamander-topics/f24-photo-gallery-video-gallery-technique-discussion/f25-photo-video-gallery/50029-paramesotriton-deloustali-subadult.html
http://salamandersofchina.myspecies.info/taxonomy/term/55
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Salamandra_salamandra_BM3.jpg
http://www.iucnredlist.org/details/59472/0